O mnie

Cześć! nazywam się Magdalena Strzyżewska i jestem architektem krajobrazu.

Mieszkam w zielonej dolinie rzeki Samicy i tutaj - inspirując się naturą - tworzę projekty ogrodów, zielonych przestrzeni i kolorowych rabat.

Jeżeli tak jak ja lubisz bioróżnorodne ogrody, chcesz nauczyć się uprawiać własne warzywa albo dowiedzieć, jak dobrze urządzić swój ogród - to bardzo dobrze trafiłaś!

Tutaj kochamy rośliny i zwierzęta, szanujemy przyrodę, dużo podróżujemy i świetnie się przy tym bawimy.

Żyjemy w myśl zasady zero waste i tak bardzo ekologicznie jak tylko się da. Jeżeli oprócz solidnej wiedzy i praktycznych porad lubisz poczytać sobie coś „do kawy” – to takie wpisy również tutaj znajdziesz. Bo na blogu rozmawiamy nie tylko o ogrodach.

Moje rabaty...

są świetnie skomponowane. Tak, aby o każdej porze roku wyglądały dobrze. W taki sposób, aby nie trzeba było ciągle przy nich pracować. Tak, żeby stanowiły pożytek pszczeli od najwcześniejszych dni wiosny aż po późną jesień. Nie są przekombinowane, przeładowane, pstrokate - są dobrane tak, żeby po prostu się sprawdzały w ogrodzie zachwycając przez cały rok.

Moje warzywa...

w większości wysiewam samodzielnie. Od przedwiośnia na parapetach robi się tłoczno, jedna po drugiej wyciągam małe szklarnie i wysiewam - pomidory, papryki, groszki, sałaty, jarmuże, pory, selery, melony, ogórki... długo by wymieniać - wysiewam to, co lubię ja i moja rodzina. W 40-to metrowym warzywniku, w pojemnikach, donicach. Pokazuję, że można hodować własne jedzenie - smacznie i zdrowo, bez chemii, oprysków, mineralnych nawozów.

Moje porady...

są proste i zrozumiałe. Na blogu znajdziesz mnóstwo wartościowych, darmowych treści. Od pielęgnacji, przez prace w ogrodzie po podstawy projektowania. . Opowiadam o roślinach jakie mam u siebie i jakie sadzę u moich Klientów. Podążam nie za modą, ale za uniwersalnym ogrodem, który nigdy z mody nie wychodzi. A nowości znajdziesz w zakładce wydarzenia - tam dostępne są relacje z ogrodniczych targów.

Ukończyłam Architekturę Krajobrazu na UP w Poznaniu, studiowałam też Ochronę Środowiska na poznańskim UAM.

Od 2009 roku prowadzę własną firmę i pracownię projektową, a od 2012 roku bloga.

Mam na swoim koncie:

  • artykuły w czasopismach branżowych oraz lifestylowych (Zieleń Miejska, Green Canoe Style),
  • prelekcje i wykłady na spotkaniach branżowych (Wystawa Zieleń to Życie, MTP Gardenia),
  • projekty kilkudziesięciu ogrodów prywatnych, zieleni na Torach Łuczniczych KS Lenik w Poznaniu, Aktiv Parku Sportowego z miasteczkiem rowerowym, zieleni przyszkolnej łączącej funkcję ozdobną i edukacyjną,
  • ponad 300 artykułów na blogu.

Spod moich rąk wyszło kilkanaście projektów ogrodów, przestrzeni publicznych, opracowań  dotyczących zieleni przy torach kolejowych i drogach, ekspertyz dendrologicznych i środowiskowych.

Dla Czytelników mojego bloga przeprowadziłam dwa wyzwania projektowe – wiosenne i letnie – podczas których  pokazywałam jak krok po kroku wykonać projekt swojego ogrodu. 

Moje podróże...

odbywam w każdej wolnej chwili. Doglądając kontraktów, korzystając z długich weekendów, odwiedzając znajomych - zawsze wyciskam z odwiedzanego miejsca jak najwięcej historii, zielonych widoków i ciekawostek, z których mogę czerpać inspirację i dzielić się tym na blogu. Podróżuję czym się da, śpię tam, gdzie można. Nie narzekam - korzystam z życia.

Moje projekty...

są jak malowane. Często to słyszałam i nie chodzi o to, że wykonuję je ręcznie - kiedy powstanie z nich żywy ogród, jest on jak obraz impresjonisty - malowany barwnymi plamami, trochę dziki, nieuporządkowany, a jednak doskonale komponujący się barwa, fakturą i gatunkami jakie do niego dobrałam. Stawiam na bioróżnorodność i ekologię, naśladowanie natury i taki dobór roślin, żeby ogród zachwycał przez cały rok.

Moje warsztaty...

prelekcje, artykuły. Odtrąbiłam na tym polu kilka sukcesów - z podziękowaniem dla tych , którzy na swoim terenie, na łamach swoich czasopism, albo podczas imprez branżowych umożliwili mi podzielenie się moją wiedza z Wami, Doświadczenia bezcenne, wrażenia niezapomniane, satysfakcja i moja i Wasza - murowana 🙂 Zawsze jest merytorycznie, ciekawie, wesoło i dowcipnie. Bo taka jestem i ja i cały mój blog.

Jeżeli podoba Ci się to, co robię na blogu i masz pomysł na wspólny projekt, to zapraszam!